Ratusz Wrocławski

Ratusz Wrocławski to jedna z najpiękniejszych oraz najstarszych tego typu budowli w Polsce. Jego budowę rozpoczęto już w XIII w., a ukończono trzy wieki później. Późnogotycka budowla znajdująca się w centrum wrocławskiego Rynku jest jednym z najlepiej zachowanych ratuszy w Polsce, a także jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych Wrocławia. Spacerując po Rynku nie sposób nie zwrócić na niego uwagi. Urokliwa, pięknie zdobiona fasada zapiera dech w piersiach.

Obecnie ratusz jest 3-kondygnacyjną i 2-trakrową budowlą na planie prostokąta z kwadratową wieżą. Znajduje się w nim oddział wrocławskiego Muzeum Miejskiego – Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Na parterze można zobaczyć Halę Mieszczańską, Salę Sądową, Kancelarię Rady oraz Izbę Rady. W części południowej mieści się Kancelaria i Izba Wójta. W piwnicach Ratusza znajduje się jedna z najstarszych restauracji w Europie – słynna Piwnica Świdnicka! Jej otwarcie jest datowane na 1273r. Jednak po kilkuset latach działalności w celu generalnego remontu zamknięto ją do odwołania.


W niedużej odległości (2 km) od Ratusza znajduje się Hotel Tumski, który oferuje komfortowy pobyt w mieście wszystkim gościom. To urokliwe miejsce, położone w najstarszej dzielnicy Wrocławia powala na odpoczynek i miłe spędzenie czasu. Doskonale skomunikowany z całym miastem stanowi świetną bazę do rozpoczęcia podróży po Wrocławiu!