Dlaczego Andrzejki cieszą się taką popularnością?

                                 Zastanawiasz się, dlaczego wieczór kojarzony z wróżbami cieszy się aż taką popularnością? Poznaj historię Andrzejek!

Kiedy obchodzić Andrzejki?

Chociaż imieniny Andrzeja wypadają 30 listopada, czas na zabawę przypada w wigilię tego dnia, czyli wieczór 29 listopada. Ta wyjątkowa noc to doskonała okazja, by spędzić czas w gronie znajomych, z grupą przyjaciółek czy w towarzystwie ukochanej osoby.

Andrzejki dawniej

Dawniej święto dedykowano niezamężnym kobietom, które przedostatniej listopadowej nocy wróżyły sobie wzajemnie, by przewidzieć, kto zostanie wybrankiem ich serc. Wierzono, że podczas końcówki listopada duchy przodków wracają na ziemię i uchylają rąbka tajemnicy co do matrymonialnej przyszłości pań. Sny panien w nocy z 29 na 30 listopada miały być prorocze. Odpowiednikiem święta dla mężczyzn były Katarzynki, o których dziś słyszymy dość rzadko. Z tego powodu Andrzejki mogą kojarzyć się niektórym z grupą dobrych koleżanek przebijających serduszka z imieniem czy przekładających buty. Jednak dziś na Andrzejkach bawią się wszyscy, a wróżby są traktowane z przymrużeniem oka.

Święto Andrzeja współcześnie

Andrzejki wciąż są doskonałą okazją do zabawy i wspólnego spędzenia czasu. Być może nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, jednak koniec listopada to ostatni czas na zabawę przed Adwentem – to właśnie dzień po Andrzejkach w sklepach pojawia się coraz więcej ozdób bożonarodzeniowych, choć dziś zwyczaj ten coraz bardziej odchodzi w niepamięć, gdyż kolorowych światełek uświadczymy już na początku listopada.

Gdzie na Andrzejki we Wrocławiu?

Andrzejki najlepiej spędzić w Hotelu Tumskim – nie zabraknie tu jabłek do wróżenia z obierek ani świec do wróżenia z wosku. Każdy z gości otrzyma ciastko z wróżbą. DJ zapewni zabawę przy największych hitach do samego rana.

W Hotelu Tumskim świętujemy Andrzejki aż dwa dni! Możesz wybrać dogodny termin zabawy: 29 lub 30 listopada.