7 ciekawostek o winie, które musisz poznać!

                  Uwielbiasz wino? Poznaj 7 ciekawostek, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę i wybierzesz najlepsze wino w restauracji – Barce Tumskiej!

1. Wino sprzyja zdrowiu

Dzięki zawartości polifenoli, flawonoidów i przeciwutleniaczy wino może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Najlepszym wyborem jest czerwone wino wytrawne. Przez wykorzystanie do jego produkcji całych winogron, może poszczycić się najwyższą zawartością prozdrowotnych polifenoli. Lampka Gocce Primitivo Rosso z karty win Barki Tumskiej zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób serca oraz układu krążenia.

 

2. Dopasuj wino do dania

Smakosze win doskonale wiedzą, że do różnego rodzaju potraw pasują inne odmiany win. Przykładowo do wyrafinowanych dań, takich jak pieczona wieprzowina czy kaczka, serwowanych w menu Barki Tumskiej i Karczmy Młyńskiej, najbardziej pasują wina dojrzewające. Do dań mięsnych z dodatkiem grzybów idealnie sprawdzi się Chablis Domaine de Vauroux. Z kolei stek wołowy najlepiej smakuje w towarzystwie Cabernet Sauvignon – Estampa Reserva Assemblage Red z karty win Barki Tumskiej sprawdzi się tu doskonale.

 

3. Wino a dieta

Odchudzający się wcale nie muszą całkowicie rezygnować z lampki ulubionego wina do kolacji. Najmniej kalorii w kieliszku znajduję się w delikatnym winie białym oraz czerwonym wytrawnym. Jeśli jesteś na diecie, decyduj się na wina wytrawne, z mniejszą zawartością cukru i kalorii. Proponujemy czerwone wino wytrawne, prosto z Chile: Estampa Reserva Assemblage Red.

 

4. Najwięksi smakosze wina

Według rankingów największym spożyciem wina na osobę może poszczycić się Watykan. Tuż za nim plasuje się Andora i Luksemburg. Z kolei dopiero na czwartym miejscu pojawia się Francja. Kolejnymi wysoko umieszczonymi w rankingu krajami są Słowenia, Portugalia, Szwajcaria oraz Włochy.

 

5. Najstarsze wino

Spragnieni historycznych wrażeń powinni wybrać się do Muzeum Historyczego Pfalz w Niemczech. To właśnie tam znajdziesz szczelnie zamkniętą butelkę wina, którego powstanie datuje się na rok około 350. My natomiast, zamiast najstarszego wina polecamy niemieckie Forster Qualitatiswein Riesling Trocken – białe wino z wyczuwalnymi nutami owoców tropikalnych oraz jabłka.

 

6. Zapach wina

Nie bez powodu degustatorzy wina, sommelierzy, kojarzą Ci się z wąchaniem kieliszka napełnionego winem. To nie mit, że dobre wino poznaje się właśnie po aromacie – im więcej ich wyczujesz, tym większa szansa, że wino okaże się wysokiej jakości. Gwarantujemy, że wszystkie wina z karty Barki Tumskiej przejdą test pozytywnie. Według niektórych, to kobiety najlepiej wyczuwają subtelne aromaty wina – ze względu na swój wyostrzony zmysł węchu. Przyjdź ze swoją parą do Barki, by przekonać się, kto poradzi sobie z tym zadaniem lepiej.

 

7. Winne dożynki

Co roku na paryskim Montmartrze odbywają się tak zwane Fete de Vendanges – wielkie święto wina. W naszej ofercie znajdziesz francuskie Chablis Domaine de Vauroux. To kombinacja owoców cytrusowych, białych kwiatów, mineralności i kwasowości.

 

Na miejscu wyspecjalizowani kelnerzy pomogą Ci idealnie dopasować wino do wybranej potrawy. Zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą win Barki Tumskiej już teraz!